Допомога адвоката у відновленні термінів прийняття спадщини (адвокат у цивільних справах)

Допомога адвоката у відновленні термінів прийняття спадщини
(адвокат у цивільних справах)


Адвокат Київ Гаркуша Євген Вікторович надасть послуги адвоката щодо спадкових спорів Київ, область та по Україні.

Для отримання права на спадщину спадкоємець повинен прийняти його не лише встановленими законом способами, а й із дотриманням встановлених законом строків. Відповідно до ст. 1270 Цивільного кодексу України, строк для прийняття спадщини дорівнює 6 місяцям та обчислюється з часу відкриття спадщини, тобто від дня смерті спадкодавця або дня, за який його було оголошено померлим (ст. 46 ЦК України). Крім випадків, коли виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями. У разі термін прийняття спадщини встановлюється у 3 місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини чи відмовитися від його прийняття. Відповідно до ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом вищезгаданих рядків не подавши заяви про прийняття спадщини, вважається, що він не прийняв спадщину.
Далеко не всі мають знання про нюанси вступу в спадок та його терміни в т. ч., що пояснює часті випадки пропуску строку прийняття спадщини. Крім незнання закону, можливе також незнання факту смерті. Таке трапляється як з об'єктивних причин (наприклад, перебування спадкоємця за кордоном), так і суб'єктивних (змова інших спадкоємців).
Причин пропуску рядок набуття спадщини безліч, але які з них є поважними? І що робити, якщо інші спадкоємці проти вступу до спадку запізнілого? Як повернути своє право на спадщину?
Як прийняти наслідки.
Спадкоємець за заповітом або законом має право прийняти або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на годину відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв слідство автоматично (ст. 1268 ЦК України) за винятком випадків, коли він заявив про відмову від наслідків протягом 6 місяців від дня його відкриття.
Якщо ж спадкоємець постійно зі спадкодавцем не проживав, йому обов'язково потрібно подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. І також на рядок 6 місяців. Якщо, звісно, хоче сприйняти спадщину (ст. 1269 ЦК України).
Можливі причини пропуску терміну, який є поважним.
Поважні причини:
• тривала хвороба спадкоємця;
• велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємця та місцем знаходження спадкового майна;
• тривале перебування за кордоном (наприклад, у відрядженні);
• перебування спадкоємця на строковій службі у складі Збройних Сил України;
• непоінформованість спадкоємця про наявність заповіту.
Неповажні причини:
• хвороба членів сім'ї спадкоємця;
• тяжкий матеріальний стан спадкоємця;
• зайнятість на роботі;
• черга до нотаріуса;
• подання заяви про прийняття спадщини за місцем проживання спадкоємця, а не за місцем відкриття спадщини.
З приводу зазначених списків поважних/неповажних причин слід зазначити таке. По-перше, вони не є повними, але в них зазначені найпоширеніші причини пропуску рядка набуття спадщини. По-друге, останнє слово в оцінці поважності причини пропуску строка, як завжди, залишається за судом, який має враховувати всі обставини справи в цілому та окремо.
Спірною залишається поважність такої причини, як юридична неписьменність спадкоємця, незнання ним порядку прийняття спадщини, тому звернемося до судової практики (див. врізи).
Два способи розпочати спадок «запізнілому».
Перший спосіб позасудовий  . Термін, що пропустив, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. Обов'язковою умовою такого способу є письмова згода спадкоємців, які прийняли наслідки.
Інший спосіб судновий. За позовом спадкоємця, який пропустив строчку для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Судовий порядок можливий за таких обставин:
• коли інші спадкоємці, які прийняли наслідки, або хоча б один із них заперечують вступ до спадку «запізнілого»;
• якщо спадок перейшов до територіальної громади та немає інших спадкоємців;
• якщо всі спадкоємці, крім позивача, відмовилися від спадщини.
Так, згідно із ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив рядок для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий рядок, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
До якого суду подавати.
Відповідачем за такою категорією позовів виступають спадкоємець або спадкоємці, які ухвалили наслідки, а відповідно до ст. 109 ЦПК України, виклич до фізичної особи пред'являються за місцем її проживання.
Варто пам'ятати, що відповідачем може бути і юридична особа – орган місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 109 ЦПК України, виклич до юридичних осіб пред'являються за місцем їхнього перебування.
Також слід зазначити, що відповідно до ст. 114 ЦПК України, поклики, що виникають щодо нерухомого майна, пред'являються за місцем знаходження майна або основної його частини.
Що має містити позов:
• відомості про смерть спадкодавця (дата смерті, номер свідоцтва про смерть, ким видано та ін.);
• обставини, що підтверджують, що особа дійсно є спадкоємцем померлого (родинні зв'язки, перебування на утриманні, перебування у шлюбі, наявність заповіту);
• відомості про причини пропуску 6-місячного рядка для прийняття нащадка (наприклад, перебування у відрядженні або тривале розлад здоров'я);
• інформацію про спадкове майно та його приналежність спадкодавцю;
• правові норми, що підлягають застосуванню. У разі вони такі: ст. 1216–1232, 1268–1270, 1272 ЦК України. Не можна забувати також про роз'яснення, дані у постанові Пленуму ЗСУ №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про успадкування»;
• процесуальні норми як підстава для звернення до суду. 3, 118, 119 ЦПК України;
• просячу частину;
• список доповнень (документів), підпис позивача та дата.
Приблизний перелік документів, які слід додати до позову:
• копія свідоцтва про смерть;
• докази поважної причини пропуску рядка прийняття нащадка (наприклад, медичні довідки, довідки про перебування у відрядженні, докази перебування там);
• докази того, що особа є спадкоємцем (наприклад, копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про народження);
• документи, що підтверджують право власності спадкодавця (наприклад, копія свідоцтва про право власності, копію договорів);
• акт опису та оцінки спадкового майна;
• копія позовної заяви та доданих до неї документів для відповідача;
• квитанція про сплату суднового збору.
Що просити у позові.
По-перше, потрібно просити прийняти позов до розгляду. А по-друге, просити визначити додатковий термін для прийняття спадщини.
Залишається питання, який додатковий термін просити, адже у ст. 1272 ЦК України термін вказано невизначено – «достатній». Як показує судова практика, переважно позивачі просять, а суди задовольняють від 1 до 3 місяців додаткового рядка набуття наслідком.
Традиційно з правами приходять обов'язки, в нашому випадку – обов'язок вступити в спадок способом та строками, передбаченими законом (звісно, за бажання спадкоємця обзавестися спадщиною).
З вищевикладеного стає зрозуміло, що український законодавець врахував ймовірність пропуску встановленого терміну набуття спадщини, а також судовий та позасудовий варіанти набуття спадщини для «запізнілих». У свою чергу, судова практика, як завжди, багатолика: іноді сувора, іноді гуманна.

 

Адвокат Київ Гаркуша Євген Вікторович рекомендує завжди та за будь-яких обставин консультуватися в адвоката з питань спадкового права!
Так як будь-яка маленька помилка може вирости у велику юридичну «снігову кулю» і потім з нею буде дуже важко впоратися, що в свою чергу потягне багато Вашої години, нервів і відповідно грошей!


Телефонуйте за телефонами: (067) 578-85-85, (097) 895-97-68 або залишайте заявку на нашому сайті!