Допомога адвоката в господарських спорах про визнання недійсними господарських договорів або їх окремих частин

ДОПОМОГА АДВОКАТА У ГОСПОДАРСЬКИХ СПОРЯХ ПРО ВИЗНАННЯ НЕДІЙСНИМИ ГОСПОДАРСЬКИХ ДОГОВОРІВ АБО ЇХ ВІДЧАСНИХ ЧАСТИН
(АДВОКАТ З ГОСПОДАРСЬКИХ СПОРІВ КИЇВ)


Адвокат Київ Гаркуша Євген Вікторович надасть послуги адвоката у господарських справах Київ, область та Україна.


Коли договір є недійсним Цивільний кодекс (далі – ЦК) встановлює презумпцію правомірності договору (ст. 204).

Це означає, що договір є дійсним, якщо: його не визнано недійсним судом; його недійсність не випливає із норми закону. Умови визнання договору дійсним
У ст. 203 ЦК наведено вичерпний перелік умов, за дотримання яких договір буде дійсним. Назвемо ці умови, щоб ви могли звірити з ними умови ваших договорів:
1. Зміст договору не повинен суперечити нормам ЦК, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави та суспільства, його моральним засадам (ч. 1 ст. 203 ЦК).
2. Особа, яка укладає договір, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності (ч. 2 ст. 203 ЦК). Підприємство набуває цивільної дієздатності через свої органи управління (директор, рада директорів, правління тощо), що діють на підставі установчих документів та закону (ст. 92 ЦК). За загальним правилом фізособи набувають повної громадянської дієздатності після досягнення повноліття, тобто 18 років (ст. 34 ЦК).
В окремих випадках повна цивільна дієздатність надається фізичній особи після досягнення 16 років, якщо ця особа (п. 34, 35 ЦК):
- зареєструється підприємцем.
- за наявності письмової згоди батьків (усиновлювачів, піклувальників або органу опіки та піклування);
- одружитися;
- працює за трудовим договором;
- Записано матір'ю чи батьком дитини.
3. Волевиявлення учасника договору має бути вільним та відповідати його внутрішній волі. Тобто у підприємства в особі керівника або у підприємця має бути бажання укласти договір (ч. 3 ст. 203 ЦК).
4. Договір має укладатися у формі, встановленій законом (ч. 4 ст. 203 ЦК). Норми ЦК передбачають можливість укладання усних договорів, договорів у письмовій (електронній) формі, договорів із обов'язковим нотаріальним посвідченням, з обов'язковою держреєстрацією (ст. 205–210 ЦК). Форма, в якій договір має бути укладений, залежить від його виду та вимог, встановлених ЦК та іншими законодавчими актами до договорів такого виду. Наприклад, договір оренди землі укладається письмово за типовою формою, затвердженою постановою КМУ від 03.03.04р. № 220, незалежно від того, є його сторонами юридичні особи або фізичні особи (ч. 2 ст. 792 ЦК; ст. 14 Закону від 06.10. 98 р. № 161-XIV). І засвідчений нотаріально договір оренди землі може бути за бажанням однієї зі сторін. На відміну від договору оренди землі договір оренди транспортного засобу підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню, якщо хоча б однією його стороною є фізична особа (ч. 2 ст. 799 ЦК).
5. Договір має бути спрямований на реальний наступ обумовлених ним наслідків (ч. 5 ст. 203 ЦК). Наприклад, якщо підприємство (постачальник) та підприємець (покупець) уклали договір постачання товару, то реальними наслідками такого договору буде одержання підприємством коштів за поставлений товар, а підприємцем – одержання товару.
6. Договір, укладений батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей (ч. 6 ст. 203 ЦК). Як бачите, всі ці умови цілком здійсненні. А якщо під час укладання договору не буде дотримано вищеперелічених вимог, договір може бути визнаний недійсним (ч. 1 ст. 215 ЦК).
Категорії недійсних договорів ЦК поділяє недійсні договори на дві категорії (ч. 2, 3 ст. 215): -
нікчемні - це договори, недійсність яких випливає із норми закону та не вимагає визнання в судовому порядку;
- оспорювані – це договори, недійсність яких прямо законом не передбачена, але може бути визнана в судовому порядку за вимогою однієї зі сторін договору або іншої заінтересованої особи (наприклад, органу ДФС), яка заперечує дійсність цього договору Недійсний (як в силу закону,
так та за рішенням суду) договір є недійсним з моменту його укладення (ч. 1 ст. 236 ЦК).
Порядок визнання договору недійсним залежить від того, яким є цей договір – нікчемним чи оспоримим.
Особа, яка вимагає визнати договір недійсним за вказаною підставою, має довести, що ці обставини існували на момент укладення договору, а помилка була і мала важливе значення (ч. 1 ст. 229 ЦК, п. 19 Постанови № 9). У разі визнання його недійсним наслідки будуть такими (ст. 228 ЦК, ст. 208 ЦК): 1. За наявності наміру в обох сторін: у разі виконання договору обома сторонами – все здобуте ними за договором стягується з них у дохід держави за рішенням суду ; у разі виконання договору однією стороною - з іншої сторони за рішенням суду стягується до доходу держави все здобуте нею за договором і все, що належить першій стороні на відшкодування здобутого. 2. За наявності наміру в одній стороні – все здобуте такою стороною за договором має бути повернене іншій стороні, а отримане останньою чи належною їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується до доходу держави. Сторони договору не мають права за домовленістю між собою змінити встановлені ЦК наслідки недійсного договору. Зверніть увагу: недійсність окремих умов договору не тягне у себе недійсність всього договору (ст. 217 ДК). Висновки Для різних видів договорів встановлені різні вимоги, недотримання яких може спричинити недійсність договору та пов'язані з цим негативні наслідки. Якщо укладений вами договір відповідає вимогам ЦК та ЦК, то надалі вам буде значно простіше захистити свої інтереси, відстоявши свою правоту у суперечці з контрагентом чи органом ДФС.


Адвокат Київ Гаркуша Євген Вікторович рекомендує завжди та за будь-яких обставин консультуватися в адвоката з питань господарського права!
Так як будь-яка маленька помилка може вирости у велику юридичну «снігову кулю» і потім з нею буде дуже важко впоратися, що в свою чергу потягне багато Вашої години, нервів і відповідно грошей!


Телефонуйте за телефонами: (067) 578-85-85, (097) 895-97-68 або залишайте заявку на нашому сайті!